Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie oraz zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje do licha i trochę kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wytwórczość odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami a recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… wykaz ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko a śledzić ocenić waga człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są cięgiem w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby ograniczyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, jaki może http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne natychmiast od czasu jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, tudzież dorodny się tanie tudzież przyjazne w celu środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, i jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, natomiast także umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – może istnieć jeszcze raz wykorzystana czy też poddana recyklingowi w stosunki od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość zaś sztywność – rzemiosło aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W związki od czasu zastosowania natomiast funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie oraz tuby mogą być zaprojektowane tak, aby utrzymywać się http://www.kacperek.eu potrzebny rozmiar, wytrzymałość oraz spójność gwoli wielu zastosowań przemysłowych tudzież budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to spośród faktu, iż moc papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd niezwykle wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność tudzież wigor strukturalną, które spełniają wymagania zaś pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują teraz szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych albo półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, oraz nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co prawdopodobnie zapewnić budowę tanich natomiast zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budownictwo mieszkaniowe natomiast konstrukcje.

Related Post